Zalacznik nr 3 kasy fiskalne

W Polsce znacznie szybko jest zapotrzebowanie na szkoli! Firmy, kiedyś lokalne, wpływają na światowy rynek, a kontrakty między krajowymi i japońskimi inwestorami obecnie nie wyglądają na nas takiego wrażenia. Te zmiany to wysokie pole do popisu dla znających dużo dobrze język obcy. A czyli to wystarczy, żeby zostać tłumaczem?

Odpowiedź brzmi: daleko nie! O ile przetłumaczenie krótkiego tekstu piosenki nie jest faktem, o tyle tłumaczenia prawnicze czy medyczne są już zdecydowanie bardziej wymagające. To przekłady specjalistyczne, szczególnie lubiane przez klientów.

Powinien mieć, że perfekcyjna nauka języka innego to tylko sama z klas, którymi pragnie wykazać się tłumacz. W przypadku wspomnianych przekładów medycznych musi jednak znać specjalistyczne terminy, również w stylu docelowym i źródłowym. W drugim razie niestety byłoby dużo przetłumaczyć szczegółowe opisy choroby, wyniki badań laboratoryjnych, zalecenia lekarskie i treść konsultacji. W niniejszym zajęciu warto wspomnieć, iż tego typu przekłady wymagają szczególnej dokładności i precyzji, bo nawet najmniejszy brak w praktyce tłumacza może być dotkliwe konsekwencje. Ze względu na ważne ryzyko, samym z stanów przekładu tekstu medycznego jest weryfikacja treści przez kolejnego tłumacza. Rzecz jasna, wszystko po to, by wyeliminować nawet najmniejsze błędy i literówki.

Kolejnym dobrym przykładem przekładów specjalistycznych są tłumaczenia prawnicze. W niniejszym faktu wymagana jest profesjonalna znajomość terminów prawa. Tacy tłumacze najczęściej wybierają start w rozmowach sądowych także muszą na bieżąco (ustnie) dokonywać transkrypcji. Ze powodu na specyfikę pracy, w współczesnym sukcesie nie jest mowy o innym dla tłumacza zwrocie, nie jest same miejsca na sprawdzenie poprawności terminu w słowniku. Najczęściej tłumacz biorący udział w pracach sądowych a indywidualnych czynnościach prawnych musi tłumaczyć się certyfikatem tłumacza przysięgłego.