Wychowanie dziecka bez ojca

Dzieci to wulkany energii. Biegają, skaczą, wywracają i podwyższają się, znów wywracają a właśnie w nieskończoność. Nieraz trudno sprawić je do ładu. Zaś więc nie wszystko. Dzieci to jednocześnie wizytówki rodziców. Jak sprawić, żeby swoje pociechy spędzały aktywnie czas, a przy tym nie wyglądały jak ofiary katastrofy naturalnej?

Wygnieciona sukienka, przybrudzony kołnierzyk, zdarte kolano - to przedmioty, które dotykają każdych rodziców. Pozyskujemy nowe ubrania, cerujemy dziury, mamy przy sobie nawilżane chusteczki i torebki, w jakich bardzo miejsca zajmują spinki do włosów dla dzieci, chusteczki higieniczne, szczotki i własne urządzenia pierwszej potrzeby. Nałożenia na zmianę, ukryte w drugiej torbie, to rozwiązania nie ale dla zdesperowanych. Obraz to ale nie lecz to spodenki, sukienka czy rajstopy. Włosy bardzo często stawiają pierwsze skrzypce.

Jak łatwo o zburzenie misternie splecionej gumkami fryzury - wie każda mama. Jak że doprowadzić włosy swojej dziewczynki do stanu prezentującego estetykę sprzed wyjścia z domu - wie każdy tata. Bez fachowych sprzętów się nie obędzie. Zwykłe gumki często zabierają się z włosów. Warkocze, skrzętnie zaplatane ponownie w kącie piaskownicy, rozplątują się w pięć minut. Każdą fryzurę trzeba wspomóc, dlatego poza gumkami, grzebieniami, opaskami i szczyptą szczęścia, zawsze warto pamiętać przy sobie spinki. Istotne jest, by spinki były poważne, ale również wykonane z delikatnych materiałów. Twardy sztywny, kłujący w górę plastik nie tylko szybko dokona w piaskownicy, ale sprawi, że niemowlęta nie dopuszczą żadnego z rodziców do indywidualnych włosów przez najbliższe dwadzieścia lat. Wygodna, delikatna spinka, przystosowana kształtem do głowy pociechy, może przynajmniej wesprzeć w jakimś stopniu utrzymać ten aspekt prezencji.

Jeśli fryzura jest przekonana, torba spakowana, dziecko uśmiechnięte, i rodzic uzbrojony w odpowiednie pokłady cierpliwości i sił - można wyruszać. Zależnie z tego, dokąd wyprawa się kieruje, dobrze dobrać fryzurę. Jeśli dziś zamierzamy akurat wysłać dziecko na całodzienny pobyt w przedszkolu, warto zadbać o: - stabilność, - wygodę, - wygląd. Dobrze te skorzystać pod opiekę: - szarpanie, - bieganie, - upadanie, - pogubienie elementów.

A po powrocie można pociechę uczesać od druga.