Swietlowka halogenowa

Lampa świetlówkowa, zwana inaczej lampą fluoroscencyjną albo i świetlówką jest po prostu lampą wyładowczą. Światło jest spośród niej nadawane przez luminofor. Natomiast luminofor pobudzany jest przez promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to występuje poprzez wyładowanie jarzeniowe w rurze, która przepełniona jest gazem.

elzab jota eElzab JOTA E - kasa fiskalna Polkas Kraków

Świetlówki najczęściej robione są w cieniu rury. Z zewnątrz pokryte są luminoforem, natomiast w wykonywanie są rtęcią i argonem. W relacje od dobranego luminoforu promieniowanie produkowane jest na nową barwę światła – dzienną, chłodno białą, białą, ciepłobiałą czy różnokolorową.
Wyróżniamy świetlówki proste zwane też liniowymi, a ponadto świetlówki kołowe, U-kształtne oraz kompaktowe.
Ponadto biorąc pod opiekę odmiany konstrukcyjne świetlówki można wydać na tradycyjne, trójpasmowe oraz z luminoforami wielopasmowymi. Wspominając o zasilaniu świetlówek to napędzane są one przez dwa układy stabilizacyjno-zapłonowe. Po ważne ze statecznikiem magnetycznym, po drugie elektroniczny.
Niestety świetlówka w zestawieniu z żarówką wytwarza bardzo mniej ciepła. Świetlówka wyróżnia się wyższą skutecznością świetlną. Gra tym świetlówka zarabia dużo dłużej. Wymaga mniejszej zależności strumienia świetlnego. Świetlówki potrafią być produkowane w dalekich temperaturach barwowych.
Niestety lampy świetlówkowe są wiele chorób. Przede wszystkim wymaga opraw z kolejnym wyposażeniem takim jak statecznik czy zapłonnik. Stanowi wysoką gorszą jakość światła. Jej efektywność jest zależna od otaczającej temperatury. Duża częstotliwość włączeń i wyłączeń powoduje, że żywotność świetlówki znacznie spada. Nie bogata w świetlówkach regulować promienia świetlnego za pomocą regulatorów napięcia – ściemniaczy. Występuje efekt stroboskopowy. Świetlówki wywołują promieniowanie ultrafioletowe szkodliwe dla oczu. Przedstawia się niskim współczynnikiem mocy. Zawiera rtęć, jaka jest daleko odporną trucizną, i koszt jej zakupu jest ogromniejszy.
Podsumowując, świetlówki oczywiście jak jakiś produkt ma także wady, a jeszcze zalety. Dlatego te przed zakupem należy rozważyć za i przeciw.