Rozwoj gospodarki towarowo pienieznej po wielkich odkryciach geograficznych

Przedsiębiorcy, jacy planują robić sprzedaż w swym świecie są zobowiązani do jej rejestrowania, lub są obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dla różnych marek kwota, z której pojawia się obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej czy drukarki finansowej to już 20.000 zł. Na swym targu są dostępne dwa rodzaje urządzeń rejestrujących sprzedaż.

Przystępujemy do nich lady i drukarki fiskalne. Na ważny rzut oka mogą one oczekiwać niemal identycznie. Różnią się przede każdym tym, że zakup kasy fiskalnej novitus bono jest tańszym przedsięwzięciem, gdyż nie musi ona podłączenia do komputera. Drukarka fiskalna za pomocą specjalnego oprogramowania współpracuje z komputerem, wymaga istnieć do niego podłączona np. za pomocą złącza USB. Paragon z drukarki fiskalnej jak nie różni się od paragonu z kasy finansowej a oczywiście toż decyduje dowód zakupu. W wypadku drukarek, dzieli się tylko sposób archiwizowania sprzedaży. Zamiast drugiej rolki, drukarki mają wbudowane specjalne karty pamięci do gromadzenia danych. Dzięki połączeniu drukarki fiskalnej z komputerem, można czerpać z rzędzie użytecznych funkcji, takich jak dbanie sprzedaży, generowania raportów, przygotowywania zestawień np. produktów słabo rotujących, czy tak się sprzedających. Możliwe jest więcej kontrolowanie poszczególnych kasjerów, ocenianie ich wydajności lub uczciwości i rzetelności.
Każdy paragon z drukarki fiskalnej powinien mieć konkretne jednostki, NIP, nr paragonu, listę artykułów wraz ze stawką VAT, wartość sprzedaży, datę,  nr kasjera oraz unikalny numer kasy wpisującej.
W bieżących miesiącach paragony oczywiście skupiają się wszystkim z Swoją Loterią Paragonową. O ile wcześniej nie zawsze odbieraliśmy od sprzedawców dowody zakupu, o tyle teraz każdy mający start w losowaniu i potrzebujący o wygranej, skrupulatnie zbiera i dostrzega w porządku swoje paragony. Akcja społeczna na pewno odniesie zamierzony produkt także być prawdopodobnie wytrzyma w nas potrzebny nawyk zachowywania paragonu.