Mikroskop optyczny jest urzadzeniem ktorego dzialanie

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do pisania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez system optyczny. Mikroskopy odkładają się zwykle z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie używane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w moc dziedzinach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy grane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. A w sferze chemii i fizyki mikroskopy kojarzone są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w związku optycznym (niekiedy wymienia się je wtedy mikroskopami świetlnymi), są i stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z wiedz ścisłych. Badany obiekt badany jest zdecydowanie przez okular czy na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest właściwa przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi związana z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we nowych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.