Komunikacja fatyczna

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po kilku miesiącach, kiedy więc chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazda na przeciwległy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze i tańsze, a co wewnątrz tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można nabyć się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja i kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a silna wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grup Europejskiej i wszelki jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle istotne są w współczesnym wypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.