Komputeryzacja w logistyce

Rozwiązania erp

Często możemy dostrzec w sklepach wyposażenie stanowiska kasjera w części nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i ręcznego bądź wkomponowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia najczęściej wykorzystuje się w pełnych marketach i sklepach chodzących do budów sklepów.

Stanowi w nich dobrze asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a jedne produkty równie często są sprzedawane, kiedy i zamawiane. Dlatego też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz budowania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zawsze jednak ta komputeryzacja jest chciana. Przykładowo, kiedy jesteśmy do pracowania z niewielkim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W pozycji gdy jednorazowo zamawiamy kilka albo kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie a gdy rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment podzielić na mało czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na wszelkim danym produkcie. W postaci jeśli tego gatunku jest mało, nie jest przy tym mnóstwo pracy, i prosto jest upilnować wszelkie zmiany w końcu ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik osiąga określony poziom dochodów, to musi brać tego dania. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i użytkowania jej przy każdej transakcji, ma pełny wybór co do gustu kasy. W przypadku małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie ma zbyt wielu funkcji, oraz jest szczery w obsłudze. Możemy z głowy założyć, że są to prawa najistotniejsze dla nas w wypadku zakupu kasy i że przez długi chwila nie ulegną one zmianie.