Kawal o seksuologii

Seksuolog - pierwsze zajście w jego gabinecie zazwyczaj okazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie że zawierać tragiczne skutki. Dużo pań zapadających na zaburzenia powiązane z życiem seksualnym odwleka w porządku poradę u lekarza, częstokroć zwlekając spośród tym nawet wiele lat. Niestety jest wówczas rozsądne rozwiązanie, bowiem nie dość, że nie rozwiązuje problemu, zatem w dodatku może wywołać eskalację dysfunkcji. W sferze seksuologii znajdują się zatem wszelkie aspekty połączone z płciowością pracownika w sferze fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej psychiki i emocjonalności. Seksuolodzy w niezwykłym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania związane z jej zgodą ze części środowiska społecznego, to najczęstsze zmartwienia pacjentów zgłaszających się do seksuologa. Dyskomfort związany z komplikacjami dotyczącymi życia intymnego miewa diametralny nacisk na stałą egzystencję, dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w mediach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na problemy związane z osobną seksualnością. Spośród tego powodu mnóstwo osób popada w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem składa się więc okazją do zmierzenia się z swymi najbardziej palącymi problemami oraz ułatwia ich pozytywne rozwiązanie. Bez względu na pewną specjalizację danego seksuologa (albo toż psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba skończyć się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego planem jest prawdopodobnie najbardziej kompletne zrozumienie przez lekarza martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym każde aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji fizycznej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu patrzenia na punkt seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w ostatniej kwestii.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent masz prawo oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze perspektywy lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głów i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa będącym po problemie będzie badanie somatyczne przygotowane przez specjalistę z powierzchnie pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu ślubnych bądź urolog w wypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje więcej badanie psychologiczne, liczące na czemuś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może i zasugerować skierowanie do zrobienia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do kategorii potrzeb fizjologicznych, i ich nasycenie jest drinku z niezbędnych czynników nadającym życiu sens.