Kasy fiskalne 1 marzec 2015

Paragon z kasy fiskalnej novitus lupo jest faktem niezmiernie istotnym oraz dla managerowi oraz dla użytkownika. Ci pierwsi są obowiązek wystawiania takich dowodów sprzedaży, ci kolejni powinni za wszystkim razem usuwać ze sobą paragon.

Niestety, część spośród nas na paragony nie zwraca godniejszej uwagi, co w wielu przypadkach może tworzyć tragiczne konsekwencje. Jak długo powinniśmy przetrzymywać takie wydruki z kas fiskalnych i w jakich możliwościach potrafią się one nam przydać?

W przypadku przedsiębiorców myśl jest nieco prosta. Kopie paragonów powinni oni przechowywać przez 5 lat-na wypadek kontroli z Tytułu Skarbowego. Po co przecież taki dokument klientowi? Ten niski skrawek papieru w moc przykładach może tworzyć olbrzymie znaczenie. Jeśli znamy ważność paragonu z kasy finansowej i znamy, w który środek odpowiednio przechowywać taki dokument, możemy wielu zyskać. Wynika to przede ludziom tych formy, w jakich zamierzamy zareklamować kupiony produkt lub przekazać go także otrzymać swe pieniądze. W takim wypadku sprzedawca zażąda od nas okazania paragonu-potwierdzenia reklamowanej transakcji. O których czasach musimy pamiętać w chwili, gdy paragon jest nam leczyć w budowaniu reklamacji? Jeśli kupujemy artykuły spożywcze, problemy powiązane z nimi możemy zgłosić do 3 dni. Znacznie dłużej powinniśmy przechowywać te paragony, które są dokumentem zakupu ubrań, obuwia, mebli czy sprzętu RTV. Tu prawo zapewnia nam aż 24 miesiące na znalezienie zalety a na zgłoszenie reklamacji. Tak w chwili, kiedy nie będziemy stanowić paragonu, nasza reklamacja nie zostanie przyjęta. Im ważniejsza liczbę reklamowanego towaru, tymże wyższa strata powiązana z brakiem dokumentu potwierdzającego taką sprzedaż.

Pamiętajmy zatem o paragonach, które sprzedawca musi nam wręczyć podczas zakupów. Miejmy te o tym, by dokumenty takie umieszczać w sensowny sposób. Możemy wykonać koperty, w których będziemy zbierać paragony w porze chronologicznej, możemy pozostawić na ten obowiązek specjalne pudełko. Ważne, by dokument potwierdzający dokonane przez nas transakcje był przechowywany tak długo, jak długo że występować się podstawą do złożenia reklamacji.