Golf 4 choinka

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka oraz pozostałego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest tak ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które mówią o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wiążąc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można zatem powiedzieć, że dziś nie jedynie w Polsce, ale również także własnych krajach Europy także w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można określić dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które obejmowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest poważna do określenia, lecz w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak mężczyzny, była kolei w dziedzinie trendów dotyczących jej przystrajania. A nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, system ten szczególnie silnie zakorzenił się w klasie świątecznej a uważajmy szansę, że nieprędko przeminie.