Centralny odkurzacz szufelka

Systemy ogrzewania odkurzania, w przeciwieństwie do starych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w otoczeniu odkurzanego miejsca. W normalnych odkurzaczach filtry nie są w stopniu zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które znajdują się w mieszkaniu. Kolejną zaletą systemów centralnego odkurzania jest jeszcze bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania istnieje zawsze zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w perspektyw rurek i przewodów, które zostaną pochowane w granicach, pod podłogą, i nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania umieszcza się z niewiele elementów. Ważnym i najważniejszym spośród nich jest część centralna. Do niej uzupełnione są sztywne rury, które idą do centrów ssących położonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża ubiera się do najbliższego mieszkania a dzięki temuż mocna łatwo podejść do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna potrafi stanowić modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Jest ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Wciąż jest położona w mieszkaniach gospodarczych, takich jak garaż czy piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej wykonywa się z silnika wyposażonego w turbinę, która sprawia podciśnienie. Elementem składowym jest również separator zanieczyszczeń i zbiornik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na szersze plus niższe. Im ważniejszy tym powietrze będzie idealnie przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają usunięte w zakładu w pierwszych pomieszczeniach. W budynkach jednorodzinnych do określonego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy tylko jedno gniazdo ssące.