Stosunki międzynarodowe matura co zdawać

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po kilku miesiącach, jak to było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na różny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom – prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe i popularniejsze, i co wewnątrz tym idzie – także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja także odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a można wylądować w Azji, w Afryce czy na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej a każdy jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka pragnie kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo istotne są w obecnym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.